Skip to content
1

Сьогодні – Стрітення Господнє!

02.02.2024

Стрітення – це неперехідне свято і щорічно святкується через 40 днів після Різдва Христового. Після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, дата Різдва змістилася на 13 днів раніше. Тому за новим стилем Стрітення Господнє відзначають теж раніше на 13 днів – 2 лютого.
Стрітення Господнє – це один з епізодів земного життя Ісуса Христа, описаний у Євангелії від Луки.
За переказами, через 40 днів після народження Ісуса, Марія та Йосип вирушили з немовлям до Єрусалима у храм, щоб посвятити сина Богові. На порозі храму їх зустрів святий Симеон. За легендою, цієї зустрічі старий чекав майже 300 років. Якось він перекладав книгу пророка Ісаї, в якій було сказано: “Ось Діва в утробі зачне, і Сина народить”. Симеон засумнівався, що діва може народити, і хотів було виправити слово “діва” на “жінка”. Але йому явився Ангел і сказав, що це пророцтво істинне, а сам Симеон не помре, поки особисто в цьому не переконається. Коли старий взяв маленького Ісуса на руки, то все здійснилося – Симеон проголосив появу Месії. Свідком цієї зустрічі була літня благочестива вдова Анна-пророчиця. Пізніше вона проповідуватиме в Єрусалимі, що серед людей уже є Спаситель.
Згідно нашої православної традиції в цей день освячують воду та свічки. Звичай освячувати воду пов’язаний із релігійними віруваннями наших предків. Вважалося, що на Стрітення зима поволі відступає, щоб весняні повені не принесли людям шкоди освячували воду, котру збирали з льоду та бурульок. Освячення свічок, також, пояснюється швидким приходом весни, коли світло переважає над зимовою темрявою. І щоб весняна та літня негода не приносила шкоди, освячені свічки запалювали під час грози та блискавок. Тому ці свічки називають «громичними». Освяченою водою в цей день окроплювали майно, худобу та поля, щоб Господь послав хороший урожай, збільшив худобу та зберіг від усякої біди.
У цей день кожен відкриває серце Богу, прославляє Ісуса Христа та вшановує Пречисту Діву Марію. Хай цього дня наша душа наповниться теплом та світлом. Хай наша віра буде міцна, а дух сильний!