Skip to content
1

Щодо забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою

30.05.2023

Відповідно до пункту 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через органи соціального захисту населення і користувалася більше 10 років, за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій може бути безоплатно переданий у власність особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю за бажанням таких осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю були забезпечені через органи соціального захисту населення, за бажанням членів їхніх сімей, спадкоємців таких осіб передається їм у власність безоплатно за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відсутності членів сім’ї, спадкоємців або у разі небажання членів сім’ї, спадкоємців отримати автомобіль, визначений у частині другій цієї статті, такий автомобіль повертається органам соціального захисту населення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 «Деякі питання соціального захисту осіб з інвалідністю» за бажанням осіб з інвалідністю структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі.

Автомобілями, отриманими головними управліннями як гуманітарна допомога, особи з інвалідністю (за їх бажанням або за бажанням законних представників недієздатних осіб з інвалідністю), діти з інвалідністю (за бажанням їх законних представників), які перебувають на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення та управліннях виконавчої дирекції Фонду, забезпечуються безоплатно в порядку черговості.

Автомобіль, отриманий структурним підрозділом з питань соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної особи з інвалідністю, яка перебуває на обліку, видається безоплатно такій особі з інвалідністю (за її згодою або за згодою законного представника недієздатної особи з інвалідністю), дитині з інвалідністю (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.

Перелік документів на забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою:

  1. Автомобіль має відповідати екологічному стандарту «ЄВРО – 5» – з 01 січня 2016 року, «ЄВРО – 6» – з 01 січня 2018 року, датою випуску не більше 8 років, об’єм двигуна не більше 1800 см3 (згідно Закону України «Про гуманітарну допомогу»).
  2. Іноземний донор, який виявив бажання подарувати департаменту автомобіль, в якості гуманітарної допомоги, повинен підготувати відповідне звернення до департаменту, в якому вказати коротко інформацію про себе та автомобіль, який дарується. Копія паспорта (інший документ), що засвідчує статус донора в країні, де був подарований автомобіль.
  3. Одночасно, необхідно оформити договір дарування автомобіля (дарчий лист). В договорі дарування обов’язково вказується, що автомобіль дарується в якості гуманітарної допомоги департаменту, для подальшої передачі в користування особи з інвалідністю (вказується група, причина інвалідності, прізвище, ім’я та по батькові особи з інвалідністю, і також місце його проживання/реєстрації), та зробити довіреність, на особу яка буде перевозити автомобіль.

Окрім цього, в договорі дарування вказується орієнтовна (умовна) вартість автомобіля та зазначається кому дарувальник доручає доставити автомобіль в Україну до місця призначення.

Договір дарування завіряється нотаріусом в країні дарування. Дії нотаріуса легалізуються (апостилюються) відповідно до національного законодавства країни громадяном якої є донор (у Німеччині – земельним суддею, в інших країнах – органи які на це уповноважені).

  1. У випадку, якщо у технічному паспорті у графі «власник» вказані дані іншої особи не донора, який дарує автомобіль, тоді має бути оформлений договір купівлі-продажу (оформлений нотаріально). Це необхідно для того, щоб можна було прослідкувати послідовність дій донора (купівля авто, зняття з реєстрації, оформлення договору дарування).

Таким    чином,    донор    повинен    сформувати    наступний    пакет документів:

  • звернення дарувальника до департаменту;
  • договір дарування (дарчий лист);
  • договір купівлі-продажу автомобіля;
  • технічний паспорт на автомобіль (авто зняте з реєстрації);
  • паспорт дарувальника (копія).
  1. При перетині кордону, митними органами видається провізна відомість (митна декларація), в якій відмічається контрольний термін доставки автомобіля в Київ на Київську регіональну митницю ДФС.

Після доставки автомобіля в Україну необхідні наступні переклади документів: звернення дарувальника (донора) до департаменту, договору дарування (дарчого листа), технічного паспорту на автомобіль, договору купівлі-продажу/(при наявності) на державну мову в 1-му примірнику (здійснюється закладом, який має відповідну ліцензію та завіряється нотаріусом).

  1. Експертна довідка з комплексного дослідження транспортних засобів про ідентифікацію номерів.
  2. Сертифікат відповідності автомобіля.
  3. Довідка відділу (сектору) Укрбюро Інтерполу на підтвердження належності зазначеного автомобіля до банку даних Інтерполу щодо викрадених та оголошених у міжнародний розшук на території держав-членів Інтерполу транспортних засобів.

Особам з інвалідністю, що потребують забезпечення автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, потрібно звертатися за місцем проживання/перебування на обліку в органах соціального захисту населення з відповідною заявою та вищенаведеним переліком документів.