1546943989_gora-na-rznih-mapah

02.01.2019

Зараз в інтернеті чимало інформації, яку можна обробити і розповісти цікаве, пов’язане з селом Гора Бориспільського району Київської області. Сьогодні хочемо показати наше село з допомогою мап нашої місцевості. Ними користувались у 16 столітті, в середині 19 століття, в період ІІ світової війни і не тільки.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

Найдавніша мапа, яку вдалось розшукати, під №1. Складена вона в Речі Посполитій і датується 16 століттям. На ній позначено лише три населених пункти, де, припускаємо, жили предки теперішніх жителів села Гора. Так, на карті є хутір під назвою Коборка (Koborka), Попов (Popow) та Клуксінського/Klucxinskaho(?). Якщо порівнювати з іншими картами, останній хутір, попередньо, було перейменовано на х.Григорова.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

Мапа №2 складена в 1869 році Ф.Ф.Шубертом (в даній редакції надрукована 1915 року). На ній бачимо кілька хуторів та їхні назви: Малько, Бондарєв, Яцютин, Коробка, Масимов, Саєвка, Рудня, Менько, ще Менько, Олександрівка, Салькова, Мальковець, Кухоки, Петра, Григорова. На мапі також позначені кілька безіменних хуторів, які, швидше за все або були невеликими і не представляли інтересу для картографів. Як видно, найбільшим був хутір Григорова, потім Рудня, Олександрівка, Менько.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

На австрійській мапі під №3 за 1875 рік позначені вже хутори Малько, Рудня, Олександрівка, Козачий, Коробка, Григорова, Попова.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

На мапі №4, другої половини 19 століття, складеної Стрельбицьким та виданої Військовим топографічним відділом генерального штабу Російської імперії, позначені тільки Рудня та Григорова. Ще є позначка «х.» біля Мартусівки. Швидше за все, це хутір Попова, який нині під аеропортом. Припускаємо, що інші хутори не позначені в зв’язку з масштабами даної карти.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

Мапа під №5 – тут село Гора на німецькій карті періоду ІІ світової війни за 1943 рік. Як бачимо, хуторів, як таких, уже нема (як знаєте жителів переселили в 20 роках ХХ століття з нижніх хуторів «на гору» – до верхніх). Вказані – окремо – Гора і Руднівка. На місці, де – можливо – був х.Григорова якісь будівлі, але назва відсутня. На місці х.Попова населений пункт, але з іншою назвою – Краповщіна/Khrapovshchina(?).

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

Мапа №6 показує яким було село Гора на американських картах у 1953 році. Якщо порівнювати з мапою №5, видно, що вони мало чим відрізняються між собою.

Село Гора Бориспільського району на мапах різних періодів

Стосовно мапи №7, так виглядає село Гора в 2018 році із супутника через програму Google Earth Pro. Як бачимо, Гора і Руднівка злились і маємо лише Гору.

П.С. Гірська сільська рада збирає історичну інформацію про село. Тому запрошуємо корінних горян прийти в сільську раду і поділитися своїми спогадами. Спитайте Павла Магденка.

Ви також можете написати спогади в коментарях під цим матеріалом. Інформація оброблятиметься для оприлюднення.

Також можна надіслати листи на електронну пошту сільської ради (silrada_gora@ukr.net) зі спогадами та світлинами Гори в різні періоди.

Відтворюйте історію рідного села разом із нами!