Skip to content
1

Про транспортний податок

30.06.2022

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року Мінекономіки на своєму офіційному вебсайті оприлюднює перелік легкових автомобілів, які підлягають обкладенню транспортним податком.

 

Під сплату податку підпадають транспортні засоби, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

 

Транспортний податок є одним з місцевих податків, але його сплачують далеко не всі власники автомобілів.

 

У 2021 році в перелік Мінеконмоіки потрапили Aston Martin, Audi, Bentley, Tesla, Porsche, Lamborghini, Ferrari, Cadillac, Maserati, Lexus, Rolls-Royce, а також окремі моделі Mercedes-Benz, Land Rover, Chevrolet, BMW.

Тобто якщо розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2021 р. становив 6000 грн, то платити податок повинні були власники автомобілів, авто яких коштує понад 2,25 млн грн.

Цього року вартість автомобіля, за який потрібно буде сплачувати транспортний податок, буде починатися з 2 437 500 грн.

 

Вартість авто визначається Мінекономіки за спеціальною методикою (беруть до уваги марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, типу пального), встановленою КМУ, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

 

Базою оподаткування є легковий автомобіль, який є об’єктом оподаткування.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Податок сплачується один раз на рік.

 

Для фізичних осіб контролюючі органи самі обчислюють суму транспортного податку, яку має сплатити платник.

До 1 липня поточного року фізичній особі за місцем її реєстрації надсилається повідомлення-рішення, в якому вказано суму та реквізити для оплати. Податок сплачується фізособою, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Якщо ж фізособа – нерезидент, то відповідне повідомлення надсилається за місцем реєстрації об’єкта оподаткування.

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку щороку і не пізніше 20 лютого подають декларацію до контролюючого органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування.

 

Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов’язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об’єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

 

Транспортний податок сплачується:

а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету.