Правила поведінки під час комендантської години

Правила поведінки під час комендантської години

Із 24 лютого 2022 року на території України було введено воєнний стан – правовий режим, для якого характерними є впровадження заходів, які можуть тимчасово обмежувати конституційні права та свободи людини та громадянина.

Одним із таких обмежень є комендантська година, що, відповідно до ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» являє собою заборону перебувати у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень.

Правове регулювання впровадження комендантської години регламентується наступними нормативно-правовими актами:

1. Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 № 573 «Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану» (далі – Постанова №573).

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1455 «Про затвердження порядку встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан» (далі – Постанова №1455).

Говорячи про правові підстави введення комендантської години, то можливо виокремити наступні:

– наявність реальної загрози для життя і безпеки осіб;

– наявність реальної загрози інтересам суспільства або держави;

– забезпечення громадського порядку.

Порядок введення комендантської години встановлюється Постановою №573. Так, комендантська година запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення).

Зазначеним наказом регламентуються певні аспекти, зокрема:

– визначається певний період часу, протягом якого діють комендантська година та спеціальний режим світломаскування;

– окреслюються межі території запровадження комендантського часу;

– визначаються способи здійснення заходів щодо підтримання правопорядку, порядку руху залізничного, автомобільного, морського, річкового, повітряного транспорту.

Заборони та обмеження, які впроваджуються під час комендантської години

На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється у визначений період доби:

1. Перебування на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток;

2. Пересування на транспортних засобах.

Виняток – задіяність у роботі критичної інфраструктури, про що в людини є підтвердження у вигляді спецперепустки встановленого зразка. Крім того, при собі обов’язково необхідно мати документ, що посвідчує особу.