Skip to content
1563957333_85-sudomora-dunya-do-sudomori-demyana

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’яна

03.01.2019

Дуня Судомора потрапила в табір, що знаходився в Вюрцбурзі (Нижня Франконія) Баварія. Звідти й писала листи до батьків та брата Михайла. В розпорядженні Гірської сільської ради перебуває вісім листів і в кожному вона пише, як сумує за домівкою та ріднею, яким постійно пише листи і з нетерпінням чекає на відповіді «Як тількі іде листоноша, так і перестріваю, і питаю, а мені нема і звісточкі, може ви про мене вже і забули, но я про вас не забуду ніколи». Трохи описує своє життя в таборі: працює на кухні, а дівчата на фабриках; їсти є що, вдягнутись теж; навколо табору росте терен; щосуботи миються в бані, перуть. Пише, що зароблені гроші не зберігає, а купує собі необхідне. На Паску були вихідні і вони вільно ходили гуляти: були в театрі, каталися на каруселі, їли морозиво.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 12.04.1943 рік, штамп від 25. 04.1943 року

Добрий день мої дорогенькі і рідненькі тату, мамо і братік Миша. Дозвольте вас привітати від свого щирого серця, вам привіт передати і цілую вас нещотно раз кріпко; і я дуже за вами рідненькі скучила, і хочу дуже з вами бачиться. Перш за все я вас повідомляю, що я жива й здорова, чого і вам желаю. Я ваших откриток получила 8 і останню за 18/ІІІ, за які дуже вам дякую, що ви за мене не забуваєте. Мої рідненькі я получила 2 фото я і була дуже рада. Я шлю вам 4 откр. Ви просите, щоб я прислала свою карточку. Ну нема, бо не фотографірують січас нас. Я послала і 2 квітчасти откр. вам. Ви пишете, що в вас ще холодно, а тут давно вже тепло і обсіялись, но картоплі ще не садили. Рідненькі, ви пишете, щоб я приїхала садить картоплі. Ох, як би це так воно і було. Ви не уявляєте, як мені хочеться додому. Ох, ну коли ми побачимось я не знаю, як подумаю. Ну, пока, досвіданнечка таточку, мамочко і братічок Миша. Цілую вас кріпко і передайте всім привет.

12/ІV –43 р.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 29.04.1943 рік, штамп від 30. 04.1943 року

29/ІV – 1943 р.

Добрий день мої дорогенькі і дорогесенькі, ріднесенькі тато, Мамо, і братік Міша. Перш за все, я вас поздоровляю з великім празником Паскою, хоч вже і пройшла, і цілую вас нещотно раз. Передаю вам свій палкій сердечний привет. Мої дорогесенькі, ой!, як я за вами скучила, як мені вже вас хочеться бачить Таточку, Мамочко і братічок Міша. Мої рідненькі, я буду описувать все коротенько. Мої дорогенькі, мені хочеться знати, як ви проводили паску? Я проводила, як ніколи, на перший день за сльозами мамонько і світа не бачила, ну поплакала і повеселилась трохі. На перший день всі ми ходили в театр, в 3 години дня вернулись і знову пішли в садік гулять. На другій день ходили в город, на каруселі катались хлопці, дівчата всі українці і немці, і морожене їли. Зара тут гарненько, зелено, сади цвітуть, кругом нашого лагера терен цвіте. Рідненькі, як подивишся, ой! Як же ви там город посадили, мене дуже тривожить, як ваше здоров’єчко, чи всі дома. Мої дорогенькі, чого ви не часто пишете мені откриток, може про мене ви забулися, а я про вас ніколи, ніколи. Ой боже, боже рідненькі мої, коли б нам ще побачиться та і все. Я роблю на старому місті, їсти добре. Прошу вас не журіться за мене, живи будем – побачимось. В баню кожну суботу ходим, стірать є коли і чим. Ну, оце пока все. Мої рідненькі, пока, досвіданія і целую вас. І передавайте привет тіткам, дядькам і всім остальним хлопцям і дівчатам. Рідненькі пишіть ответ. Ой таточку, мамочко і Міша, ще раз досвіданія……………………..

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 03.05.1943 рік, штамп від 04. 05.1943 року

3 мая 1943 рік. в 8½ год.веч.

Добрий день мої дорогенькі і рідненькі Тато, Мама і братічок Міша. Мої рідненькі, я вам передаю свій палкій сердечний привет і цілую вас кріпко нещотно раз. Ой! мої золотенькі, як я за вами скучила, ох коли б швидше побачиться. Мої рідненькі, я вже від вас не получала 1 місяць звісточки. Вже жду з нетерпенієм. Як тількі іде листоноша, так і перестріваю, і питаю, а мені нема і звісточкі, може ви про мене вже і забули, но я про вас не забуду ніколи. І пишу часто вам. Мої рідненькі я вам опишу, як я празновала 1 мая. Паску празнувала гарно і на 2 мая була виходна я, а остальни всі дівчата на фабриках по 2 дні не робили. 2 мая ходили всі в город дівчата і хлопці, вольно нам зараз, давали бомажкі до 7 г. веч. гулять. Мої рідненькі, гуляли весело наче і дома, катались на каруселі, морожене їли. Мамо і Тату, я всі гроші розтратила, ну і 3 числа знову получила 20 марок. Ох, як красіво, музика грає, всі катаються українці і немці, як красіво над річкою, скрізь зелено, ой та тількі ж вас і не бачу. І їсти дуже добре. Роблю на старому місті. Ну, ходить є в чому, тухоль 3 парі, свої туфлі підчинила наче нові зробились. В баню ходим і стіраєм. Все, тут обсіялись. Зараз тепло дуже. Мої рідненькі, прошу дуже вас, не журіться, бережіть своє здоров’єчко, і пишіть почастіше, і всі остальни хай не забувають. Мої дорогесенькі, пишіть, як дома, як родичі наші. Пока, досвіданія і цілую вас кріпко Таточку, Мамочко і братічок Мішечка. Ой! як мені важко без вас. Передавайте всім теткам, дядькам, бабам, якщо живі, сестрам і братам, дівчатам і хлопцям. Досвіданія….. Дорогенькі.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 24.05.1943 рік, штамп від 25. 05.1943 року

Добрий день, мої дорогесенькі ріднесенькі: таточку, Мамочко і братічок мій дорогесенькій, якщо дома Мішечка. Передаю я вам свій палкій, сердечний привіт і цілую я вас кріпко нещотно раз. Мої дорогесенькі, ой, як я за вами скучила, коли би мені ще разок вас побачить та й….. Я ваші откритки получила всі за 25 і 23 квітня.

Я живу пока добре, роблю на кухні, їсти дуже добре, не голодна. Гулять пускають, зараз вольно ходить в город, в столовий грає гармошка. Живемо в байраці, комната на 14 душ, чистота і порядок, стірать є чим, хожу не гола і небоса, гроші получаєм, я грошей не збіраю, що можу, те і купую. Я вже виздоровіла, не була серйозна болізнь. Мої дорогесенькі, не плачте, не журіться ви, не вгроблюйте сами себе. Живи будем – побачимось. Робіть помаленьку, як можете, так і робіть, не вбивайте свого здоров’єчка, ой, мої дорогесенькі, я вас дуже прошу, дуже! Мої рідненькі Таточку, мамочко і братічок Міша, ви не думайте так, як ви думаєте, коло нас птиці не несуться, несуться тільки далеко від нас. Я получила від Міши дядьк. пісьмо, від дівчат всіх получено, всі живі і здорові. Тут тепло, зрідка дощі ідуть, може скоро приїду вам помагать, картоплі обсипать. Я зфотографірувалась, висилаю вам фото. Пробачте, що погано вишла. Мої дорогесенькі, я ще б писала, так нема де. Таточку, Мамочко і Мішечка пока, досвіданнєчка. Жму вашу руку і цілую нещотно раз, не можу розстаться з цім листом, наче з вами. Всім привет дядькам, тіткам сестрам і брат., всім, всім. Дорогесенькі мої.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 08.06.1943 рік, штамп від ??. 06.1943 року

Доброго здоров’єчка мої дорогесенькі, ріднесенькі Таточку, Мамочко і братічок Мішечка. Перш за все, я вас повідомляю, що я жива та здорова, чого і вам желаю в вашому житті, і передаю вам і всім родним свій палкій, сердечний привіт, і цілую вас всіх нещотно раз. Мої дорогенькі, я вашу откритку, получила 1/VI, яку ви писали 7/V і я була дуже рада за вашу звісточку, що ви живії, здорові. Мої рідненькі, я від вас теж получаю откритки регулярно Я б хотіла, щоб я так від вас получала, так покі і вернуся додому, то ще б було б нічого. Мої дорогесенькі, ой, боже, як я за вами скучила, як мені вже хочеться вас бачить хоч на 5 минуточок. Як мені хочеться з вами поговорить, про ваше горенько розпитать. Таточку і Мамочко і мій ріднесенькій братічок Мешечка, ви пишете, що ваше здоров’є пока хорошо, ну мені ж це не віриться, а ніяк, я б хотіла, що б ви мені писали подробно про своє здоров’єчко, не журіться, не плачте, я вас дуже прошу, щоб я вернулась додому і застала вас живими, я більш нічого не хочу. Ну, братічка Мішку дуже жалько, жалько, якщо він поїде з дому. Мої ріднесенькі, я роблю на старому місті хорошо, їсти добре, ходить є в чому, ходим вільно, гармошка грає, кругом все зеленіє та що ж подумаєш, та не коло своїх рідненькіх, я послала вам свої фото. Ну, пока, мої ріднесенькі Таточку, Мамочко і братічок мій ріднесенькій Мішечка. Досвіданнєчка і цілую вас кріпко, кріпко і всіх родних. Всім привет…………….. Досвіданнєчка………………

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 09.06.1943 рік, штамп від 09. 06.1943 року

9/VІ – 1943 р.

Доброго здоров’єчка мій братішок Міша. Перш за все, я тебе повідомляю, що я жива і здорова, чого і тобі желаю в твоєму невеселому теперішньому житті і передаю тобі свій палкій, чистосердечний привіт, і цілую тебе і Таточка, Мамочку нещотно, нещотно і кріпко раз. Міша [слово не розбірливо] Міши тьотчиному листи пишеш, а мині і не здумаєш написать, того що я твоя сестричка, а ти мій братичок, ти знаєш я на тебе дуже обіжаюсь, Мішечка. Ти писав колись в письмі, що не знаєш, що писать, напиши мені як у нас дома, як гуляють хлопці і дівчата, які новсті, всякі дрібниці опиши. Знаєш, що коли в чужий стороні, то все інтересно знать, що робиться дома. Я за вами дуже, дуже скучила і хочеться з вами бачиться і поділиться своїм горем. Міша, ми ходили вольно в город, фотографірувалась і послала вам одну фотографію з себе. Ходим на карусель, катаємось, в лагері гармошка грає, в лагері немає поліцаїв, тільки один лагерфюрер, роботу починаєм в 7 год, кінчаєм 5 год вечора, їсти хорошо – 4 рази в день їмо. Получено від усіх дівчат пісьма, всі наші живі. Все цвіте, дуже красіво рози цвітуть, ох, Міша та не дома, боже як мені без вас скучно. Пиши ответ Мішечка, мій братішок. Цілую мої ріднесенькі Тату, Маму і тебе кріпко, кріпко Передай привет від щирого серця всім рідним і дівчатам.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 13.07.1943 рік, штамп від 14. 07.1943 року

13/VІІ –43 р.

Здрастуйте мої дорогесенькі ріднесенькі, таточко, мамочко і братічок мій ріднесенькій Мішечка. Перш за все, я вам передаю свій чистосердечний палкий привіт і цілую вас кріпко нещотно раз. Мої ріднесенькі, я получила ваші 2 посилочкі і гребішок, ленточку, і в другій теж получила. Вопщем, получила все, що ви вислали і дуже, дуже вам дякую, що ви ж за мене не забулися, що я в вас є ще жива.

Мої ріднесенькі ви мені все описали, я тепер все знаю, наче я з вами говорила. Ой, боже, як я за вами скучила, як мені хочеться з вами бачиться, то це тільки я знаю, ох. Я вам пишу частенько, а не знаю чому ж ви не получаєте. Я від вас не получаю 3 тижні і в мене вже думкі такі, боже, щоб ви знали. Я живу дуже хорошо, їсти тоже хорошо, ходить є в чому. Я вам пишу открито, що я живу дуже хорошо, вже лучче і не нада, но тількі і того ріднесенькі, що не бачу вас, а це мені нема хужого в житті. Прошу вас дуже, не журіться, не плачте і бережіть своє здоров’єчко і більш я нічого не хочу. Тут врожай хороший, дощі ідуть, дуже хороше літо. Посилкі не висилайте, хіба для блізіру там насіннєчка, а так не треба нічого. Я дуже щаслива, що попала в хороше місце робить. Тут скоро жнива будуть, дуже багато фрукти. Получили ми костюми жикет, юпочка, блузка защитного цвету, ну хороші. Оце все, я б писала б багато та нема місця. Пока, досвіданнечка, мої ж дорогесенткі, ріднесенькі таточко, мамочко і Мішечка. Ой, боже, я неможу з цією откриткою розтаться, коли б мені вас побачить. Цілую вас всіх кріпко, передавайте всім привет тіткам, дядькам і всім остальним. Досвіданнєчка…… Пишіть, не забувайте, я вас не забуду ніколи, ніколи пока і жива буду.

Листи Судомори Дуні до Судомора Михайла та Судомора Дем’янаДата: 21.07.1943 рік, штамп від 21. 07.1943 року

21/VIІ – 43 р.

Доброго здоров’єчка мої дорогесенькі, ріднесенькі таточко, мамочко, і братічок мій дорогесенькій Мішечка. Я вас повідомляю, що я жива і здорова пока, чого і вам желаю, і цілую вас кріпко, кріпко в ваші алие губкі, і жму ваші праві біленькі ручкі Ой, мої ж дорогесенькі, як я за вами скучила, як мені вже хочеться з вами бачиться, то ніхто не знає, а тількі знаю я. Коли б мені з вами побачиться, ой, боже, мої ріднесенькі я нічого б, нічого не хотіла в своєму житті. Ваші карточкі в мене, то на їх я дивлюсь день і ніч, я ж ніколи вас не забуду, і не забуду до своєї смерті. Мої ріднесенькі я получила вашу откриточку за 30 ч. і 18 другу, а одну за 18/VI ранше получила і получила 7 посилок, і ленти, гребішок, косинку, сороч., і [слово не розбірливо], і круж. Боже, мої ріднесенькі, дуже і дуже вам дякую, що ви мене не забули. Я ваша дочка, є ще на світі, ну тількі я вас дуже прошу, не турбуйтесь за мене і не висилайте нічого з одежи і з їжи, бо я вам пишу в откритках, що в мене є в чому і ходить, і їсти є, що якби тількі жива я була і ви, а одежи хватить, я купила платтє, костюми видали, блузку купила, одежи і обуви проти другіх в мене хватить, якби жизнь була та додому вернуться. Лучше мама хай носить моє, бо я знаю, що вам трудно дістать. Ой, боже, я не можу розтаться з цією откриткою, ну ще в мене на серці, щоб я вас побачила, то я усе горенько забула б. Досвіданнєчка, таточко мамочко і Мішечка, цілую вас кріпко. Всім, всім привет. Досвіданнєчка ще раз……………………………………

Сьогодні получила косинку, сороч, круж.