Skip to content
4

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

01.12.2023

Сьогодні, 1 грудня світ відзначає день боротьби зі СНІДом та толерантності з ВІЛ-позитивними людьми.

ВІЛ/СНІД-інфекція – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини. Вірус вражає імунну систему, порушує захисні функції організму і поступово робить його беззахисним перед іншими інфекціями та захворюваннями.

Ризик інфікування ВІЛ під час війни зростає. Зокрема, це відбувається через те, що зростає кількість травм, поранень, донацій крові, оперативних втручань, а також зменшується доступ до бар’єрної контарцепції і відповідно зростає кількість незахищених статевих контактів. Також один із характерних злочинів війни — сексуальне насильство, коли, на жаль, статевий акт буває незахищений та доволі травматичний. Тож сьогодні надзвичайно важливо говорити про профілактику ВІЛ, особливо якщо ви маєте високий ризик інфікування.

Існує купа різних способів захиститися від ВІЛ-інфекції, усі вони доступні, безоплатні та потребують лише вашого бажання.

Давайте пригадаємо шляхи передачі ВІЛ-інфекції, їх три основні:

  • через кров, виділення і секреторну рідину, тобто через біологічні рідини;
  • статевим шляхом;
  • від матері до дитини.

Відповідно й профілактується ВІЛ. Більше про кожен з видів профілактики ви можете прочитати за посиланням: https://bit.ly/3Chvonh

Безпечний секс. Йдеться про використання бар’єрної контрацепції (чоловічі або жіночі презервативи) як спосіб захиститися від інфікування ВІЛ при контакті з біологічними рідинами, як от сперма, або при мікротріщинах, які можуть виникати під час статевого акту.

Безпечне вживання ін’єкційних наркотиків. Не вживайте наркотики, але якщо так сталося, то будьте певні, що при ін’єкційному вживанні наркотиків ви використовуєте стерильні інструменти, голки та шприці, а також не ділите з іншими будь-які спільні застосування.

Безпечні вагітність та пологи. Вертикальна передача ВІЛ або ж передача ВІЛ від матері до дитини можлива, а саме тому вагітні жінки проходять тестування на ВІЛ при постановці на облік за вагітністю.

Лікування як профілактика. Якщо ви маєте ВІЛ і регулярно приймаєте антиретровірусну терапію, ви досягаєте невизначуваного рівня вірусного навантаження та не можете інфікувати свого партнера. Детальніше на сайті https://arv.phc.org.ua

Доконтактна профілактика ВІЛ або PrEP. За умови правильного прийому препаратів, людина знижує ризик інфікування ВІЛ на майже 100%. PrEP можна отримати безоплатно, конфіденційно та після консультації із лікарем. Детальніше на сайті https://prep.phc.org.ua

Постконтактна профілактика ВІЛ. Протягом 72 годин після потенційного ризикованого контакту людина має звернутися до лікаря-інфекціоніста по постконтактну профілактику.

 

Звісно, один із видів профілактики — це також і уникати потенційно небезпечних ситуацій. Проте, якщо слідувати всім правилами та неухильно дотримуватися порад, які ви отримуєте із офіційних джерел щодо профілактики ВІЛ, ризик інфікування ВІЛ значно знижується.

Раннє звернення по медичну допомогу, початок лікування антиретровірусною терапією або ж АРТ, дотримання режиму прийому ліків та продовження лікування — усе це допоможе людині, яка живе з ВІЛ, тримати вірус під контролем та запобігти прогресуванню ВІЛ-інфекції в СНІД.

Лікування ВІЛ антиретровірусною терапією рекомендується всім людям, які живуть із ВІЛ, і має бути розпочато якнайшвидше після встановлення діагнозу. Порадьте людині звернутися до лікаря і якнайшвидше розпочати лікування. АРВ-терапія в Україні абсолютно безоплатна! Необхідні препарати закуповує держава, а лікарі призначають лікування індивідуально.

Отримати АРВ-препарати можна в кабінетах довіри, СНІД-центрах або в партнерських організацій. Деталі можна дізнатися на гарячій лінії з питань ВІЛ/СНІД: 0–800–500–451.

Більш докладно про АРВ-терапію читайте тут: arv.phc.org.ua

Інфографіка “Як захиститися від ВІЛ”

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом