Відповідно до законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснення соціально-правового захисту дітей покладається на службу у справах дітей.
Рішенням Гірської сільської ради від 30.11.2020 № 23-I-VIII створена юридична особа публічного права – Служба у справах дітей виконавчого комітету Гірської сільської ради.
Рішенням Гірської сільської ради від 29.01.2021 № 205-6-VIII затверджене Положення служби у справах дітей виконавчого комітету Гірської сільської ради зі змінами.
Рішенням Гірської сільської ради від 29.01.2021 № 207-6-VIII затверджена Програма захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Гірської сільської ради на 2021-2025 рогки.
Рішенням Виконавчого комітету № 12 від 19.01.2021 створена Комісія з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Гірської сільської ради, затверджений її персональний склад та Положення.
Рішенням Виконавчого комітету № 173 від 25.06.2021 створена Міждисциплінарна команда для організації соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
29.01.2021 у соцмережі Фейсбук створена сторінка Служби у справах дітей виконавчого комітету Гірської сільської ради з метою проведення інформаційно-роз’яснювальної і консультативної роботи.
Протягом 2021 року виданий 51 наказ, підготовлені 118 листів від служби.
На постійній основі відбувається надання статистичної інформації та звітності на вимоги згідно законодавства Служби у справах дітей та сім`ї Київської обласної державної адміністрації, Служби у справах дітей та сім`ї Бориспільської РДА, Національної соціальної сервісної служби, Міністерства соціальної політики.
Працівники служби брали участь в проведенні засідань органу опіки та піклування, нарад, комісій, апаратних навчань, круглих столів, семінарів з питань охорони дитинства, роботи ЦНАПу, а також урочистостей з нагоди державних та релігійних свят.
У сфері обліку дітей.
Станом на 31.12.2021 в громаді проживає 1584 дитини.
На первинному обліку Служби знаходиться 2 дитини-сироти, 5 дітей позбавлених батьківського піклування (4 дитини під опікою, 1 дитина в прийомній сім`ї), 6 дітей, які знаходяться в складних життєвих обставинах (5 з них як постраждалі від військових дій та збройних конфліктів). На обліку знаходиться 2 дитини позбавлених батьківського піклування, які прибули з інших територій.
Протягом 2021 року наданий статус дитини-сироти 1 дитині.
Ведеться облік багатодітних сімей в громаді. На обліку знаходиться 79 сімей (261 дитина), видано 12 посвідчень батьків та 29 посвідчень дітей з багатодітних сімей.
Виконується індивідуальний план соціального захисту дитини, яка знаходиться в навчально-реабілітаційному центрі, з метою організації навчання дитини в освітньому закладі за місцем проживання з асистентом вчителя з січня 2022 року.
Приймали участь у формуванні обліку дітей громади по категоріям.
Працівники відповідно до розподілу посадових обов’язків формують особові справи дітей, які перебувають на обліку у службі, готують проекти індивідуальних планів їх соціального захисту, запити іншим організаціям для вивчення стану виконання батьківських обов’язків, житлового забезпечення, стану здоров’я дітей тощо. Отримані дані постійно вносять в Єдину інформаційно-аналітичну систему «Діти».
Проведення Комісій захисту прав дитини та засідань Міждисциплінарних команд.
Провели 11 засідань комісії захисту прав дитини.
Розглянули 31 питання:
– про закріплення права користування майном дитині, яка позбавлена батьківського піклування – 2
– затвердження індивідуальних планів соціального захисту дітей – 4 (14 планів)
– про надання дозволів на вчинення правочинів про відчуження та набуття майна – 16
– про встановлення опіки та призначення опікуна над майном, що належить дитині-сироті – 1
– про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для його тимчасового виїзду за межі України – 6
– про закріплення права користування житловим приміщенням дитині, яка позбавлена батьківського піклування – 1
– про необхідність встановлення піклування та призначення піклувальника над неповнолітньою дитиною – 1.
Провели 3 засідання Міждисциплінарної команди для підготовки Індивідуальних планів соціального захисту дітей.
Підготували та винесли на засідання виконавчого комітету 25 проектів рішень щодо захисту прав та інтересів дітей.
У сфері оздоровлення та відпочинку.
За підтримки КОДА за кошти державного бюджету забезпечили оздоровленням та відпочинком 12 дітей з числа пільгових категорій (2 з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, 4 з числа дітей з інвалідністю, 3 з числа дітей у складних життєвих обставинах, 3 дітей з числа багатодітних сімей).
Рішенням сесії № 686-23-VIII від 23.09.2021 затверджена Програма оздоровлення та відпочинку дітей Гірської сільської ради на 2022 – 2025 роки.
Рішенням сесії № 788-25-VIII від 25.11.2021 затверджений Порядок направлення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів місцевого бюджету Гірської сільської ради на 2022-2025 роки.
Служба у справах дітей нашої громади вперше брала участь у фестивалі творчості дітей з інвалідністю «Повір у себе» за підтримки Служби у справах дітей та сім`ї Київської обласної державної адміністрації. Фестиваль проходив з 24.05. по 01.06 на базі ДЗОВ «Зоряний», що в с. Карапиші, Київської області. Від нашої громади приймала участь учениця 8-А класу Гірської ЗОШ І-ІІІ ст.
За підтримки Служби у справах дітей та сім`ї Київської обласної державної адміністрації за кошти обласного бюджету 19 дітей пільгових категорій громади 22.12.2021 відвідали обласне Новорічне свято в театрі ім. І. Франка.
У сфері надання соціальних адміністративних послуг.
Розробили 23 інформаційні та технологічні картки для ЦНАП щодо послуг, що стосуються Служби та надаються відповідні послуги, опрацювали 74 заяви (39 до ЦНАП, 35 до служби).
Проводили прийом громадян, надавали первинну юридичну допомогу, психологічні, консультаційні та інформаційні послуги, а також соціальний супровід.
Опрацювали 4 заяви про висування кандидатур на звання «Мати-героїня», з яких 1 жінка отримала це почесне звання відповідно до Указу Президента в 2021 році.
У сфері захисту житлових прав осіб з числа дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
4 особи з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування поставили на квартирний облік при Виконавчому комітеті та надали 1 пропозицію з використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Рішенням Виконавчого комітету № 174 від 25.06.2021 затвердили Положення та склад комісії з використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа та відбулось 2 засідання Комісії.
Рейди.
Провели 34 рейди.
В умовах карантинних обмежень, з метою удосконалення механізмів соціального захисту дітей в умовах боротьби з наслідками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, забезпечили захист прав дітей. Спеціаліст служби постійно проводив моніторинг (у тому числі дистанційний) становища дітей у сім’ях, здійснював аналіз списків дітей для визначення сімей, в яких існує найбільший ймовірний ризик неналежного забезпечення потреб дітей та порушення їхніх прав, здійснював роботу по попередженню потрапляння в складні життєві обставини, надавав первинну психологічну допомога, натуральну допомогу.
Завдяки плідній співпраці з громадським формуванням «Муніципальна варта» на постійній основі розповсюджували інформаційні листи, буклети по попередженню та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми, продажу алкогольних та тютюнових виробів та піротехнічних засобів дітям, проводили рейди «Урок», «Діти вулиці».
Проводили роботу по протидії жебрацтву дітьми ромської національності.
Акти обстеження.
Провели 94 обстеження умов проживання дітей.
Участь в судових засіданнях.
Начальник Служби забезпечила участь у 5 судових засіданнях згідно викликів.
Натуральна допомога.
Протягом 2021 року, завдяки співпраці з благодійними організаціями, малозабезпеченим родинам надавали допомогу продуктами харчування, канцтоварами, меблями. Допомогу отримали 45 сімей. В селі Ревне сектор соціального захисту організував роботу благодійного складу, де малозабезпечені сім`ї з дітьми отримують натуральну допомогу на постійній основі.
Благодійна організація «БФ «Зростай в сім`ї» щомісячно надає адресну допомогу опікуну пенсійного віку над малолітньою дитиною продуктами харчування на суму 1000 грн.
З метою соціальної підтримки дітей шкільного віку з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з числа сімей в складних життєвих обставинах та малозабезпечених, відповідно до п. 19 програми «Добробут» на 2021-2025 роки, 23 дитини Гірської громади отримали допомогу у вигляді наборів канцтоварів.
У сфері нормативно-правових актів.
Начальник служби брала участь у розробці 30 проектів рішень, зокрема, «Положення про квартирний облік при виконавчому комітеті Гірської сільської ради», «Положення про орган опіки і піклування та склад органу опіки і піклування при виконавчому комітеті Гірської сільської ради», затверджені форми бланків звітів опікунів (піклувальників) щодо забезпечення прав та інтересів дітей під опікою, дорослих недієздатних осіб або осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, «Про затвердження списку посадових осіб органу опіки та піклування Гірської сільської ради, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення», «Про затвердження акту обстеження (інвентаризації) стану утримання житла, яке на праві власності або праві користування належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, утворення Комісії та затвердження її складу», «Про утворення Комісії по визначенню кандидатур на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», затвердження складу та Положення».
Начальник служби брала участь в упорядкуванні квартирного обліку при виконавчому комітеті.
У сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення ґендерної рівності, протидії торгівлі людьми.
Відповідно до розпорядженням сільського голови № 25 від 23.02.2021 визначена Уповноважена особа (координатор) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі та затверджене Положення.
Рішенням Виконавчого комітету № 267 від 08.09.2021 створена Координаційна рада з питань гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми, затверджено положення про Координаційну раду, її склад.
Рішенням сесії № 687-23-VIII від 23.09.2021 затверджена Програма запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення ґендерної рівності, протидії торгівлі людьми на території Гірської сільської ради на 2022 –2025 роки.
Рішенням Виконавчого комітету № 393 від 12.11.2021 затверджений План невідкладних заходів із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства.
Брали участь у засіданні Координаційної ради з питань гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, протидії торгівлі людьми та розробці плану невідкладних заходів.
Служба опрацювала 15 повідомлень щодо випадків домашнього насильства, веде прийом громадян, надає первинні психологічні консультації, надає інформацію щодо можливості отримання переліку соціальних послуг.
Брали участь у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства».
Служба у справах дітей спільно з Управлінням гуманітарного розвитку та соціального захисту 02.03.2021 року провела круглий стіл «МЕДІАГРАМОТНІСТЬ» на базі Ревненського загальноосвітнього опорного закладу I-III ступенів та 12.03.2021 року круглий стіл «БУЛІНГ» на базі Гірської ЗОШ I-III ступенів.
Замовили до друку та розповсюдили інформаційний буклет по Кібербулінгу.
На постійній основі готували інформаційні оголошення для розміщення на сайті та сторінках соцмереж.
У сфері підвищення кваліфікації, участі у конференціях.
Брали участь у 44 семінарах та тренінгах.
Спеціаліст служби у справах дітей пройшов підвищення кваліфікації за напрямком «Соціальні послуги в ОТГ», « По протидії булінгу», онлайн-курс «Вступ до раннього втручання», «Допит дитини: процесуальні та психологічні особливості», курси підвищення компетентності за програмою «Підвищення професійної компетентності по здійсненню соціальної роботи та наданню соц.послуг».
Начальник Служби пройшла підвищення кваліфікації за напрямком «Гендерна рівність та права людини в роботі ЦНАПу», «Допит дитини: процесуальні та психологічні особливості», «Національний превентивний механізм», «Управління конфліктами», «Ефективне планування», «Сучасні підходи до адміністрування соціального захисту на рівні територіальних громад».
В вересні 2021 начальник Служби у справах дітей прийняла участь у Ювілейному V Українському Жіночому Конгресі як регіональна представниця Українського Жіночого Конгресу в Київській області.
Начальник служби у справах дітей Ірина ОРЕЛ