Skip to content
1

Вогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПО

29.01.2022

Вогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОВогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПОУ травні 2010 року організували Гірську місцеву пожежну охорону. Сьогодні вона складається з 4-х бригад (8 чоловік особового складу), кожна з яких включає 1 водія і 1 пожежника. Несуть цілодобове чергування і під час пожеж нас рятують: Юрій Петлицький, Микола Бондаренко, Владислав Мазур, Анатолій Кічка, Геннадій Мазур, Володимир Смарж, Олександр Науменко, Валентин Коваль. Люди, для яких подвиг – це щоденна робота. Вони мужні чоловіки з сильним характером, залізною силою волі і міцним духом, які не знають страху та сумнівів.
Керує пожежною охороною Олександр Чабан – начальник відділу цивільного захисту і взаємодії з правоохоронними органами. Гірська МПО забезпечена усім необхідним обладнанням і має в своєму розпорядженні 1 пожежний автомобіль. Підпорядковується 23 Державній пожежно-рятувальній частині міста Борисполя.Вогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПО
У зв’язку із соціальними та технічними умовами на пожежників сьогодні покладається дуже багато завдань різного характеру. Стереотип класичного пожежника, який тільки рятує від вогню, відійшов у минуле, оскільки навантаження на них дуже різнопланові: психологічні, фізичні та моральні. Пожежі трапляються постійно. Бувають у екосистемах, житлових масивах, інколи у промислових. Найчастіше лихо трапляється через необережне поводження з вогнем, недбале використання побутових приладів, порушення правил протипожежної безпеки.
У 2021 році Гірська МПО була залучена до ліквідації 81 пожежі. З них найбільшу питому вагу становили підпали сухої трави та стихійних сміттєзвалищ. Пожежі в будівлях – 14, в автомобілях – 6, загоряння трансформаторних підстанцій – 3.
Володимир Смарж працює водієм пожежного автомобіля від початку створення охорони. Найстрашніша і наймасштабніша пожежа, яку пам’ятає Володимир – це пожежа на ринку «Зоряний», що в Борисполі. Це сталося в жовтні 2010 року, тоді горіли 138 торгових павільйонів на площі більше 3000 кв. м. Було відчуття, що горіло пів Борисполя, валив чорний густий дим бо горів пластик, вогонь поширювався настільки швидко, що за 20 хвилин згорів цілий ряд павільонів. Тоді, на щастя, обійшлося без жертв, але під час тієї пожежі зрозумів наскільки сильна стихія вогонь, наскільки він може бути лихим і підступним. Основна задача вогнеборців, за словами Володимира, оцінити ситуацію і не дати розповсюдитись вогню, «відбити вогонь», а далі чекати допомогу, якщо така потрібна.Вогонь, вода і мідні труби. Про вогнеборців Гірської МПО
Коли поступає сигнал тривоги, черговий боєць повинен за 20 секунд одягти спеціальний одяг, після чого негайно сісти в машину і виїхати. Від того, як швидко прибуде машина на місце випадку, часто залежать життя багатьох людей. Після прибуття пожежники визначають, що і де горить, які дії слід виконати. Необхідно за півтори-дві хвилини розгорнути пожежні рукави і підключити їх до до цистерни. Пожежний автомобіль вміщає 2,8 м3 води. Якщо закінчується вода, то їдуть за нею до найближчого гідранта. Вони є в наших селах і справні. Далі прибуває підмога і поки одні приборкують вогонь, інші їдуть за водою. В середньому, поїхати за водою, набрати і повернутись на місце пожежі займає до 5-7 хвилин. Пожежна охорона ліквідує пожежі не тільки в межах громади, часто виїжджає і в сусідні села: Проців, Щасливе, Петропавлівське, Чубинське та інші.
Гасіння вогню може тривати від декількох хвилин до декількох діб. Якщо прибулих сил для боротьби з вогнем не вистачає, викликають підмогу. Найбільше викликів буває навесні, у період масового спалювання сухостою.
«Ми стаємо свідками людського горя, біди, страху і розпачу і намагаємося втішити людей, знайти для них слова підтримки і просимо їх дякувати Богу, що залишились живі, – говорить Володимир, – В цей момент хочеться стримати паніку у людей. Ми самі важко переживаємо такі ситуації, оскільки неможливо залишатись байдужим до людської біди. Як і боєць, я просто роблю свою роботу і не роблю акценту на тому, що ми рятівники. Але прикро, коли чуємо, мовляв, пожежники завжди без води і довго їдуть. На це я кажу, що потрібно спробувати попрацювати на нашому місці, тоді зрозумієте, чи це просто. У стані шоку та паніки людям ті декілька хвилин видаються вічністю, тому здається, що пожежні довго їдуть».
Геннадій Мазур разом з сином Владиславом працюють в місцевій МПО вже четвертий рік. За рахунок графіка, Владислав Мазур поєднує цю роботу ще й з роботою лікаря стоматолога.
Пожежа, яка нещодавно трапилась в Мартусівці, до глибини душі вразила Геннадія. Вона трапилась на складі деревини, палало понад 1000 кв.м. і понад добу гасили цю пожежу 23 одиниці рятувальної техніки. За водою їздили більше 30 разів. Жертв, на щастя, не було.
Основне для пожежника, за словами Геннадія, керуватися двома факторами – самоконтроль та самопідготовка. Готуватися потрібно постійно, як у моральному плані, так і у фізичному. Потрібно вміти діяти правильно у будь-якій ситуації, використовувати ті сили, які маєш, не боятися приймати рішення.
«Проблема для нас, – ділиться Геннадій, – це припарковані під будинками автівки, шлагбауми та пристрої примусового обмеження швидкості. Вони перешкоджають під’їзду до місця пожежі, заважають і збільшують час до прибуття. Вся техніка справна і ми намагаємося доглядати за нею як слід. Маємо необхідне спорядження і вдячні, що керівництво нам допомагає.
В більшості випадків люди одразу телефонують, до того ж, це можуть бути досить різні ситуації: горить дім, десь видніється дим… Але буває й таке, коли люди думають, що вони можуть самотужки за допомогою відра води або шлангу прибити полум’я на сараї. Потім, звісно, розуміють, що нічого не виходить і дзвонять нам. Це дуже небезпечно – район виїзду може бути недалеко від частини, але дорогоцінний час вже втрачений. Пожежники приїжджають на місце, а там вже палає. Якщо ж далеко їхати, то на місці залишаються просто вугільчики.
Дуже часто навесні і восени люди підпалюють суху траву, залишають горіти і йдуть. На жаль, вони не розуміють, що траву не потрібно випалювати вщент. Причинами пожежі часто стають соціальні моменти: загорання їжі, залишений недопалок, погане з’єднання електроприладів. Все це через байдужість, яка дорого коштує. Тільки суворе дотримання правил пожежної безпеки дозволяє надійно захиститись від пожежі».
У час між викликами працівники МПО постійно вдосконалюють підготовку: фізичну, тактичну, технічну підготовку, надання домедичної допомоги тощо. Повторюють низку специфічних навичок згідно з нормативами – наприклад, збір та виїзд за сигналом «тривога», надягання спецодягу та спорядження, робота з технікою та обладнанням.
Ми закликаємо мешканців громади дотримуватись правил протипожежної безпеки, бути обачними і обережними, а при виникненні пожежі одразу телефонувати 101.
А нашим вогнеборцям щиро бажаємо «сухих рукавів» та спокійних чергувань!