Skip to content
234234-696x432

Водохреще завершує святки

19.01.2021

Водохреща, Хрещення чи Йордан – народно-релігійне свято, котре православні та греко-католики святкують 19 січня. Воно є останнім святом з різдвяно-новорічного циклу та завершує Святки – 12 днів Коляди між Різдвом та Водохрещем.

 

Хрещення Господнє: історія свята

За церковними канонами вважається, що Хрещення Господнє, Водохреще або Богоявлення — святкування однієї з найважливіших подій у житті Ісуса Христа. Це одне із дванадесятих свят, які безпосередньо пов’язані з земним життям Ісуса.
Хрещення Господнє відбулося на річці Йордан, коли йому було 30 років. Обряд проводив пророк Іоанн Предтеча, через це його згодом стали називати Хрестителем.
Богоявленням це свято стали називати в пам’ять про диво, що сталося безпосередньо під час Хрещення. Під час обряду на Христа зійшов із небес Дух Святий, назвав його сином Божим.

Традиції свята

На Водохреще багато людей бажають зануритися в ополонку, щоб вилікуватися від недуг. Люди вірять, що у цей день вода очищає та стає цілющою, тому усі бажаючі занурюються в ополонку, щоб бути здоровими цілий рік.
Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки як символу річки Йордан.
Після того, як священик освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою три рази, хрестяться і вимовляють молитву. Вважається, що вода володіє святою силою до закінчення святкування Водохреща.

А в народі існує прикмета, за якою будь-яка вода, на яку в ніч на Водохреща потрапило місячне сяйво, вважається освяченою самими Небесами. Тому здавна в цю ніч заздалегідь набрану воду спеціально залишали на підвіконнях.
Освячену на Водохреща воду зберігають увесь рік. Вважається, що її можна пити в разі нездужання, наносити на хворі місця або бризкати на речі. Вважається також, що освячена вода зміцнює віру в людині.

Також існує традиція освячувати житло святою водою. Для цього беруть склянку зі святою водохресною водою і пальцем правої руки зачерпують воду. Освячують кожен кут кімнат у вигляді хреста, починаючи від вхідних дверей і просуваючись по квартирі за годинниковою стрілкою.
Крім того, святу воду можна пити по чайній ложці щодня зранку – обов’язково після молитви. При цьому в жодному разі не можна пити освячену воду в поганому настрої або з поганими думками – інакше вона втратить усі свої властивості.

Що не можна робити на Водохреща:

  • Як і в будь-яке інше свято, на Водохреща 19 січня не можна прибирати, шити, в’язати і виконувати будь-яку іншу домашню роботу.
  • Категорично забороняється сваритися і лаятися, набираючи святу воду або випиваючи її. Через погані думки, слова і вчинки свята вода може втратити свої цілющі властивості.
  • На Водохреща не можна прати, тому що таким чином ви оскверняєте воду.
    На Водохреща не можна занурюватися у воду без сповіді і причастя. Занурюватися потрібно з чистою душею і думками, а не для «показухи».
  • Не можна вживати спиртне перед зануренням в ополонку. Це не тільки не допоможе зігрітися, а й, навпаки, на думку лікарів, може викликати проблеми зі здоров’ям. А служителі церкви акцентують, що це суперечить релігійним обрядам.
  • У свято не можна плакати. З давніх-давен в народі казали, що той, хто буде лити сльози на Хрещення, буде плакати до наступного свята.

Прикмети на Водохреща

  • Згідно з однією з них, ясна погода 19 січня буде означати неврожайний рік.
  • За іншим переказом, всі ті, кого будуть хрестити саме в день Богоявлення, проживуть щасливе життя.
  • Ще однією позитивною прикметою є йде сніг – це свідчить про продуктивний хліборобний рік.
  • Молодим парам в цей день рекомендують домовлятися про весілля – здавна вважається, що це стане запорукою міцної і щасливої родини.
  • Південний вітер на Водохреща означав раніше, що майбутнє літо буде з грозами, а туман на воді – вдалий сезон для хліборобів.