Skip to content
1

У четвер , 13 січня, в Україні відзначають свято Маланки, або Щедрий вечір, Василів вечір

13.01.2022

У четвер , 13 січня, в Україні відзначають свято Маланки, або Щедрий вечір, Василів вечір (14 січня – день пам’яті Василія Великого). Церква цього дня вшановує пам’ять преподобної Меланії.
Сьогодні о 16.00 запрошуємо мешканців і гостей громади на площу перед Гірською сільською радою на святкову щедрівку!
Свято здавна відзначали багатими застіллями, щедруванням і перевдяганням у різних тварин і міфологічних персонажів.
Із прийняттям християнства на Русі 13 січня стали вшановувати пам’ять преподобної Меланії Молодшої – святої, яка жила в ІV-V століттях. Вона була донькою римського сенатора Валерія Публіколи, але до християнської віри її привела бабуся, свята Меланія Старша, яка після смерті чоловіка роздала все багатство бідним і заснувала жіночий монастир в Єрусалимі.
Проти волі дівчини, батько видав її заміж за юнака зі знатної родини Апініана. Меланія благала чоловіка жити в непорочності, але він усе ж наполіг на народженні двох дітей. Обидві дитини померли через деякий час після пологів, а сама Меланія захворіла, тому чоловік пообіцяв дати обітницю цнотливості, якщо вона одужає. Меланія одужала, і чоловік її виконав обітницю.
Разом вони вирішили продати всі свої величезні багатства й володіння та перебратися до Північної Африки. Гроші від продажу майна преподобна Меланія спрямувала на потреби бідних і хворих людей, звільнення рабів, будівництво храмів. Усе своє життя вона присвятила посту, молитві й допомозі нужденним.
Свято Маланки українці відзначали ще за часів язичництва. За давнім міфом, Миланка була дочкою слов’янського божества Лада, яку одного разу викрав злий змій і закрив у підземному царстві. Але богатир Василь-Місяць врятував дівчину, ставши згодом її чоловіком.
В українській народній традиції свято Маланки об’єднало дохристиянські і християнські, різдвяні звичаї. Так, одним із найвідоміших є водіння кози, коли одного з хлопців перевдягали на Маланку і водили по хатах, розігруючи сценки. Коза в цьому випадку символізувала божество, що вмирає і воскресає, а сам обряд був покликаний залучити багатство і добрий урожай.
На Маланку, 13 січня, українці також відзначають Щедрий вечір, або Василів вечір, напередодні Старого Нового року та дня пам’яті святителя Василія Великого.
У свято прийнято влаштовувати багаті застілля й щедрувати, а незаміжні дівчата в давнину ворожили на долю й на судженого.