Затверджено Програму захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на 2021-2025 роки на території Гірської сільської ради. Про актуальність даної програми та зміни до її Положення розповіла керівник Служби у справах дітей Ірина Орел.
Дітям, які не мають можливості виховуватися в біологічній родині, держава законодавчо гарантує право на сімейне виховання шляхом розвитку сімейних форм їх влаштування, забезпечує пріоритет сімейного виховання та створює умови для їх розвитку, надаючи сім`ям, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, матеріальну та соціальну підтримку.
«Для вирішення соціально-правових питань потрібна комплексна система заходів, спрямована на підтримку дітей, які потребують захисту з боку громади. Цим і була зумовлена необхідність розробки, прийняття та виконання програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Гірської сільської територіальної громади на 2021-2025 роки» — говорить керівник Служби у справах дітей Ірина Орел та пояснює, що потреба захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання надзвичайно актуальна в теперішніх умовах реформування системи інтернатних закладів, яка має на меті зменшити кількість дітей що виховуються в інтернатах на 70% та збільшити кількість дитячих будинків сімейного типу і патронатних сімей, забезпечення інклюзивним навчанням дітей з особливими потребами.
На сучасному етапі від громади вимагається необхідність вироблення нових якісних підходів щодо створення умов для повноцінного розвитку та виховання дітей, забезпечення доступності послуг для дітей та сімей з дітьми відповідно до їх потреб на рівні територіальної громади, а також створення дружнього до дітей середовища в громаді.
Реалізація програми сприятиме запровадженню на рівні громади системи захисту прав дітей, активізації діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості щодо підтримки сімей з дітьми; забезпеченню поширення соціальної реклами та висвітлення в засобах масової інформації питань соціально-правового захисту дітей, дотримання положень Конвенції ООН про права дитини; створенню умов для активізації національного усиновлення.
Також було внесено зміни у Положення про службу у справах дітей згідно наказу Мінсоцполітики 868 від 30.12.2020 р. У них, зокрема, йдеться про розробку та здійснення заходів щодо захисту прав і законних інтересів дитини, яка постраждала від домашнього насильства, та дитини, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
Змінами забезпечується ведення Єдиного електронного банку даних про дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів.
Відтепер на Службу у справах дітей також покладена відповідальність за реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної рівності.
Раніше, а саме, 19 січня на засіданні виконкому Гірської сільської ради було затверджено Положення про створення комісії з питань захисту прав дитини та затверджено її персональний склад у кількості 11 осіб, куди ввійшли представник ювенальної поліції, працівники закладів освіти громади, фахівці Гірської АЗПСМ, члени виконкому сільради та керівник служби у справах дітей.