Skip to content
1

“Компостуй – довкілля рятуй”

10.10.2023

Сонячний осінній вечір, відчиняєте вікно, щоб провітрити кімнату перед сном. Але… Можете про це забути, якщо сусіди, надумають спалювати листя та бадилля, дбаючи про те, аби ви вхопили стільки диму та смол, якби протягом року щодня палили пачку цигарок без фільтру.

Родини де є дітки, хвилюються за їхнє здоров’я через сезонне спалювання бадилля та опалого листя: «Нам страшно, коли все подвір’я в диму. Дихати нічим, а люди кажуть, що все життя палили й палитимуть».

Такий підхід – найкоротший шлях до онкологічного відділення, а також – до бідного врожаю наступного року через виснаження ґрунту.

А ще, за спалювання сміття можна отримати штраф, коли розлючені сусіди викличуть поліцію. І будуть праві. Якби палій не намагався, ані він, ані паркан не здатні вплинути на вітер, що рознесе з димом шкідливі речовини сусідніми ділянками та вулицями.

Компостування – здорова альтернатива.
Компостування садовиx відxодів має величезні переваги порівняно зі спалюванням. По-перше, не забруднюється повітря. По-друге, сама людина не дихає тим димом та не збільшує загрози захворювання на рак для себе та інших. По-третє, таке позбавлення відходів – швидше: палити ж не треба, лише позгрібати. Четверте – для городу, квітів будуть чудові добрива. А якщо не захоплюєтеся городництвом чи садівництвом, продайте або віддайте сусідові: він радо використає такі добрива на своєму городі. І, по-п’яте, людина просто не порушує закону. Використання компосту допоможе зекономити значну суму на підгодовуванні рослин.

Як зробити компост? Ірина, мешканка Гори, не палить опалого листя, вона вже кілька років сортує відходи. «Я активно сортую відходи і вдячна, що пункти прийому вторинної сировини розмістили у селах громади. Ми збираємо пластик окремо, скло й метал окремо, папір йде на розпалювання – у нас є твердопаливний котел, а садові відходи – до компосту», – розповіла пані Ірина.

Спеціалісти радять обирати ділянку для компостної купи в затіненому місці: у період засухи доведеться вилити менше води для зволоження, аніж на повністю відкритій місцині. Огородіть усе парканом заввишки 1-1,5 метри, з одного боку залиште місце для доступу до компостної купи.

Можна також викопати яму, збити ящик, використати старий бак або бочку. Для компосту чудово згодиться все те, що є органікою. Бадилля та гілля доведеться подрібнити. Якщо подрібните бадилля та гілля до невеличких гілочок або на тирсу, то вже за 4-5 місяців матимете компост.