Щорічно 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який вперше був проголошений ВООЗ у 1988 році. Цей День встановлений з метою підвищення обізнаності про епідемію СНІДу, викликаної поширенням ВІЛ-інфекції, а також як день пам’яті жертв цього захворювання.
Людство пізнало недугу на початку XX століття. Є версія, що найпоширеніша форма вірусу перейшла від шимпанзе до людей ще до 1931 року.
Тривалий час так званим “нульовим пацієнтом” називали французько-канадського стюарда Гатана Дюгу. Науковці переконували, що саме цей чоловік привіз СНІД до Сполучених Штатів Америки. У 1981 році він став першим задокументованим пацієнтом, у якого підтвердили таємничу хворобу. Сама ж недуга “гуляла” світом і раніше. Втім, процес того самого 1981 року вже було не спинити.
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Вражає імунну систему і послаблює захист від багатьох інфекцій і деяких типів раку. Вірус руйнує та послаблює функцію імунних клітин, що поступово приводить до імунодефіциту.
За відсутності лікування через 10-15 років у інфікованих людей розвивається остання стадія ВІЛ-інфекції – це синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Для СНІДу характерний розвиток деяких видів раку, інфекцій або інших важких клінічних проявів хронічного характеру. СНІД-асоційованими захворюваннями є туберкульоз, криптококовий менінгіт, тяжкі бактеріальні інфекції, онкологічні захворювання, зокрема лімфоми і саркома Капоші.
Існує 3 шляхи передачі ВІЛ-інфекції:
• Парентеральний шлях – це передача інфекції через кров.
• Статевий шлях – через фізіологічні виділення ( сперма та вагінальний секрет).
• Від інфікованої матері до дитини під час вагітності.
ВІЛ не передається через:
• Обійми, рукостискання;
• Поцілунки, кашель, чхання, слину;
• Спільне користуванням посудом чи постіллю.
• Тварини та комахи вірус не переносять.
Щоб запобігти інфікуванню, слід користуватися презервативами, одноразовими стерильними шприцами та голками, використовувати стерилізовані інструменти для пірсингу, манікюру, татуювань.
За даними ВООЗ/ЮНЕЙДС у світі з початку епідемії 79,3 млн людей інфікувалися ВІЛ та 36,3 млн померли від хвороб, обумовлених СНІДом. Сьогодні в світі з ВІЛ-інфекцією живуть майже 37,7 млн людей і майже 6 млн із них не знають, що інфіковані.
12626 випадків ВІЛ-інфекції зафіксовані в Україні за січень – жовтень 2021 року згідно з даними Центру громадського здоров’я МОЗ України. 3496 випадків СНІДу та 1584 смерті, зумовлені СНІДом.