Skip to content
1

Ігри в темряві: як допомогти дитині відновити відчуття безпеки під час відключення світла

18.12.2023

Періоди темряви через можливі відключення електроенергії буде легше пережити, якщо підготуватися до них заздалегідь. Окрім речей першої необхідності – ліхтариків, батарейок, теплого одягу – варто подбати про те, як допомогти дітям подолати тривожність та зробити час без світла комфортним і затишним, наскільки це можливо.

Страх темряви – це, з одного боку, віковий страх у дітей, з іншого – один із наслідків тривалого стресу. У темряві ми втрачаємо відчуття кордонів, тіла та орієнтацію в просторі. Будьте обережні з доторками до дитини. Перше, що необхідно зробити, – дати відчуття простору: «Стіни тут, стеля ось там».

Контроль повертає відчуття впевненості. Домовтеся з дитиною, за що вона буде відповідати: вмикати ліхтарик, дбати про свою іграшку чи улюбленця. А щоб відволікти дитину, запропонуйте пограти в ігри. Гра – найпростіший спосіб трансформувати напругу.

Якщо є ліхтарик, використовуйте темряву, як інструмент:

  • влаштуйте театр тіней – створюйте руками та іграшками різні фігури;
  • зробіть проєктор зі стаканчика та плівки;
  • дивіться крізь друшляк чи сито на «зірки».

Аудіальні ігри та ігри зі словами:

  • співайте хором, грайте на музичних інструментах;
  • говоріть одне з одним «тарабарською мовою» – вигадуйте слова та цілі історії, вгадуйте за інтонаціями оповідачів, про що вони говорять;
  • розповідайте швидкі історії, аби вкластися в хвилину;
  • грайте в «слова» або у «спотворений телефон»;
  • грайте у «казку по реченню»: складіть спільну казку, але кожен може промовляти лише по одному реченню;
  • «слова навпаки»: давайте одне одному слова та намагайтеся проговорити їх навпаки;
  • шукайте рими до слів – називайте випадкові слова та шукайте до них 3-4 рими;
  • «дурниці»: вигадуйте початок речення, до якого треба вгадати кумедне і нереальне продовження.

Щоб допомогти дитині подолати страх темряви, зробіть спрей від монстрів: візьміть бризкалку з водою, наклейте на неї (або намалюйте) щось кумедне. Назвіть бризкалку «Спрей від монстрів». Нехай дитина бризкає у темряву зі словами: «Я тебе не боюся!».

Відволіктися, відчути затишок і повернути відчуття кордонів тіла допоможуть пледи, подушки та іграшки, які можна стискати в руках.

Матеріал підготовлено в партнерстві з UNICEF Україна.

Більше простих технік самодопомоги та підтримки близьких на www.howareu.com. Ніколи не пізно навчитися піклуватися про себе!

Комунікаційна кампанія Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт. Зміст матеріалів кампанії є винятковою відповідальністю ГО «Безбар’єрність» i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Сприяння у виготовленні та поширенні інформаційно-просвітницьких матеріалів надали Міжнародна організація з міграції (IOM Ukraine), рекламний холдинг Megapolis, благодійний фонд BGV.