Skip to content
3

Частіше говоріть «Дякую!»

11.01.2022

11 січня відзначають Міжнародний день «дякую» – свято, яке започаткували з ініціативи ЮНЕСКО та ООН з метою нагадати людям про цінність хороших манер. В Україні це свято відзначають із 2008 року. У цей день люди говорять один одному теплі слова і обмінюються листівками, висловлюючи свою ввічливість і подяку.

Щодня ми вимовляємо слово «дякую» багато разів, але чи замислюємось ми про те, як це слово з’явилося в нашій мові, що означає і наскільки потужну енергетику має?

Слово «дякую», як вважають психологи, володіє магічними властивостями. На думку фахівців, вираз подяки покращує здоров’я як адресату, так і тому, хто виражає свої почуття. Слова подяки позитивно впливають на емоційний стан та розумову діяльність людини. Однак справжня вдячність, яка може принести користь, повинна йти тільки від чистого серця.

Подяка зміцнює почуття власної гідності. Адже самооцінка багато в чому залежить від нашої інтерпретації подій. Вдячність — це відмінна стратегія, яка покращує наше самопочуття після стресів і травм. Подяка робить нас добрішими, адже допомога іншим і турбота ‒ її природний наслідок. Подяка «розчиняє» багато негативних почуттів: гнів, страх, тривогу, жадібність.

 

В українській мові сьогодні вживається два «вдячних» слова – дякую та спасибі. Вони мають різне походження. Більш прозорим є походження і значення слова «спасибі». «Спасибі» – стале скорочення від фрази «Спаси Бог».

Слово «дякую» має набагато складнішу історію. Деякі мовознавці твердять, що воно походить від нім. «danke» через посередництво польської мови, але ця теорія  непереконлива. Перш за все, ареал розповсюдження слів із цим коренем надзвичайно широкий – він охоплює майже всі германські мови (нім. “danke”, голл. “dank”, англ. “thank”, сканд. “tak”, “takk”), всю групу західнослов’янських мов (чес. “děkuji”, пол. “dziękuję”, словаць. “ďakujem”), а також вживається у білоруській та українській мовах. Отже, навіть при побіжному аналізі видно, що, імовірно, ці слова походять з одного спільного кореня, з однієї давнішої мови, але пройшли різний шлях розвитку. Хочеться зробити ще одне припущення, українське дієслово «дати» та його слов’янські аналоги напевне походить з того самого кореня, який сягає санскритського кореня «да» (значення «дати», «дарувати»)..

Сказані від щирого серця будь-якою мовою слова подяки допомагають нам стати ближчими один до одного, передають енергію добра і світла від однієї людини до іншої