У разі відсутності учнів на уроках протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин школа надає дані про таких учнів до Національної поліції та служби у справах дітей з метою провадження діяльності відповідно до законодавства (захист прав на здобуття загальної середньої освіти відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 684 від 13.09.2017).
Причини відсутності учня на навчальних заняттях підтверджуються відповідною медичною довідкою закладу охорони здоров’я або письмовим поясненням батьків (одного з батьків) чи інших законних представників.
На жаль, основними причинами відсутності дітей у школах є діяння або бездіяльність самих батьків. Пияцтво батьків, відсутність належного фінансового забезпечення дитини або поїздки батьків на заробітки в іншу країну, залучення дитини до праці у власному господарстві тощо – такі дії батьків призводять до негативних наслідків у навчанні та поведінки дитини в цілому.
Бувають випадки, коли дитина сама прогулює навчання, нехтуючи вказівкам батьків. У цих випадках слід проводити бесіди з дітьми або звертатися до спеціалістів, але ні в якому разі не пускати проблему на самоплив.
Кодексом України про адміністративні правопорушення (ч.1 ст. 184) передбачена відповідальність батьків за невідвідування їх дітьми школи протягом десяти навчальних днів підряд з невідомих причин: попередження та штрафи, розмір якого за перше правопорушення може складатися від 850 до 1700 гривень, при повторному порушенні закону штраф буде збільшено від 1700 до 5100 гривень.
Крім цього, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 № 697 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» виплата допомоги на дітей одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям припиняється, якщо діти, які навчаються у закладах загальної середньої освіти відсутні на уроках з невідомих або без поважних причин протягом десяти навчальних днів підряд, – з місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла відповідна інформація від служби у справах дітей.
У разі припинення дії вищезазначених обставини, виплата допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям поновлюється на підставі письмової заяви її отримувача та інформації, отриманої за запитом органу соціального захисту населення від закладу загальної середньої освіти, про відвідування учнем навчальних занять з місяця, в якому поновлено відвідування, та продовжується до закінчення строку її призначення.