11 вересня 2001 року в США був здійснений найбільший за числом жертв терористичний акт в історії людства. Чотири групи терористів захопили чотири рейсові пасажирські літаки, два з яких направили на вежі Всесвітнього торгівельного центру в Нью-Йорку, в результаті чого обидва хмарочоси впали. Третій лайнер направили на будівлю Пентагону поблизу Вашингтону. Команда і пасажири четвертого літака намагались перехопити у терористів управління літаком, він впав в поле в штаті Пенсильванія, не долетівши до кінцевої мети – Конгресу США. Крім 19 терористів самовбивць, внаслідок атак загинули 2977 людей, ще 24 зникли безвісти.
Тероризм, на жаль, стає невід’ємною частиною політичних і економічних процесів в світі та представляє собою все більшу загрозу громадській і національній безпеці, із поодиноких проявів перетворюється в масове явище. В сучасних умовах спостерігається ескалація терористичної діяльності не тільки екстремістських організацій, окремих осіб, а і цілих держав. При цьому ускладнюється характер їхніх дій, зростає нестандартність і жорстокість терористичних актів.
Увесь комплекс заходів з питань боротьби з тероризмом в Україні здійснюється під знаком Заяви Верховної Ради України від 13 вересня 2001 року з приводу актів тероризму, вчинених 11 вересня 2001 року у Сполучених Штатах Америки. “Подолання тероризму – говориться у Заяві – є одним із важливих та невідкладних завдань світової спільноти і боротися з ним необхідно об’єднаними зусиллями всіх держав і народів, створивши для цього дієвий міжнародний механізм”.
У цьому напрямку вдалося здійснити певну низку заходів, і це дає впевненість говорити про те, що правове забезпечення питання боротьби з тероризмом в Україні набуло стабільного і планомірного характеру.
У першу чергу, це документи міжнародно-правового характеру. Зокрема, Декларація Генеральної Асамблеї ООН про заходи щодо ліквідації міжнародного тероризму, затверджена резолюцією № 49/60 від 9 грудня 1994 р., наступні резолюції Ради Безпеки ООН, Європейська конвенція про боротьбу з тероризмом 1977 року.
Прийнято Закони України “Про боротьбу з тероризмом”, “Про приєднання України до Міжнародної конвенції про боротьбу з бомбовим тероризмом”(від 29листопада 2001р.), “Про ратифікацію Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму”(від 12 вересня 2002 р.), постанову Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2001 р. N 1694 “Про затвердження Програми реалізації положень Варшавської конференції щодо спільної боротьби проти тероризму ” тощо.
Іде процес динамічного нарощування участі України у вирішенні проблеми боротьби з тероризмом. Тероризм у світі переслідується майже всіма державами. Підґрунтям для цього є міжнародне законодавство, яке надає можливість переслідувати терористів на території будь-якої країни, а також національне законодавство, яке будується на нормах міжнародного права та враховує специфіку та традиції конкретних держав.