Skip to content
3

Про публічну угоду з ПП “НВП Гідроресурс”

10.09.2021

Шановні жителі Гірської територіальної громади!

Рішенням виконавчого комітету Гірської сільської ради №76 від 02 квітня 2021року приватне підприємство «НВП Гідроресурс» визнано переможцем конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Гірської територіальної громади. За результатами конкурсу  укладено відповідний договір між з виконавчим комітетом Гірської сільської ради і ПП «НВП Гідроресурс», яким визначено об’єкти, з території яких переможцем конкурсу вивозяться відходи. Це території Гірської територіальної громади.

Відповідно до вимог ч.1 ст.12,  п.1, 5 ч.2 ст.7 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Індивідуальний споживач зобов’язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2. ст. 35-1 Закону України «Про відходи», п.3 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених  постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008р.  N 1070 власники  або  наймачі,  користувачі,  у тому числі орендарі джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають  договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення твердих побутових  відходів та здійснюють оплату таких послуг. Договір про надання послуг укладається відповідно до типового договору.

Відсутність договору на вивезення твердих побутових відходів у фізичної особи є порушенням Законів «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів» тягне за собою адміністративну відповідальність за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів тягне за собою накладення штрафу від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 340 до 1360 грн).

Необхідність укладення договорів між індивідуальними споживачами і ПП «НВП Гідроресурс» залишається актуальною. Проте, незважаючи на послаблення карантину, протиепідемічні заходи і обмеження не скасовані, психологічний чинник (страх заразитись на COVID-19) не зник. Все це значно стримує особисті контакти споживачів з ПП «НВП Гідроресурс». Тому ПП «НВП Гідроресурс» прийняло рішення про подальшу зміну формату договору з індивідуальними споживачами на публічний.

В подальшому з індивідуальними споживачами Гірської сільської територіальної громади  укладатиметься Публічний договір з індивідуальним споживачем про надання послуг з поводження з побутовими відходами (з вивезення побутових відходів). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднанням або шляхом вчинення споживачем дій, які засвідчують його бажання укласти договір (фактичне користування послугою, оплата за надану послугу та ін.).

Публікація даного Публічного договору в місцевих друкованих засобах масової інформації та/або його розміщення на Інтернет-сторінці виконавця є публічною офертою (пропозицією) на адресу фізичних осіб, що проживають (зареєстровані) чи є власниками (співвласниками, користувачами) нерухомого майна на території Гірської територіальної громади.

З дати публікації Публічного договору кожний індивідуальний споживач буде користуватись послугами з поводження з побутовими відходами без підписання окремого договору і оплачувати їх повністю чи частково, скориставшись пільгами.

Надаємо відповіді на типові питання, що виникають з цього приводу.

 

Що таке Публічний договір?

Публічний договір – це договір зі споживачем на надання йому будь-якої послуги, а публічність дає право на укладання цього договору відразу з усіма споживачами конкретної послуги без підписання письмового примірника Сторонами. Така форма укладання публічного договору передбачена законодавством, зокрема ч.3 ст.205, ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України. В даному випадку між жителями Гірської територіальної громади та ПП «НВП Гідроресурс» укладається договір  про надання послуг з поводження з побутовими відходами (з вивезення побутових відходів).

Публічний договір, це дуже  поширена форма відносин між виробником послуги і користувачем. Наприклад:  ми користуємося послугами громадського транспорту. Ми не укладаємо договір кожен раз коли нам потрібно їхати. Це тому, що перевізник взяв на себе публічні зобов’язання також, наприклад, перукарні, магазини, заклади харчування де ми просто отримуємо послугу і розраховуємося за неї.

В процесі життєдіяльності сміття продукує кожен житель. Наше підприємство надає послугу всім мешканцям Гірської територіальної громади. Відповідно і сплачувати мають всі. Оплата проводиться на підставі отриманих рахунків. Громадяни пільгових категорій повинні надати нашому підприємству документи, що підтверджують право на пільгу і звернутись у районне управління соціального захисту населення.

 

Досить часто громадяни стверджують, що вони взагалі не залишають сміття і що його у них просто немає

Але твердження, що у сучасній приватній садибі взагалі не утворюються тверді побутові відходи, не витримує критики. Так, у  приватній садибі більші можливості щодо утилізації органічних відходів (від городу, саду, кухні, тваринництва). Це все можна скласти на компостну купу і незабаром використати як добриво. Але немає можливості безпечної утилізації на місці безлічі побутових відходів: від пакувальної тари, зокрема полімерної, пляшок, засобів гігієни, електроніки, електротехніки, відходів від ремонтних робіт із застосуванням синтетичних сполук  у будівельних матеріалах, фарба , піна тощо… Усе це не можливо безпечно утилізувати у садибі. Тобто доволі велику частину побутових відходів  доводиться вивозити із садиби для переробки і утилізації. Більш за все, це сміття просто викидається десь у рівчаку, на стихійному сміттєзвалищі, у парках, скверах і навіть на кладовищах, за межами селища у полях та лісах. Як правило, «організаторами» стихійних сміттєзвалищ в переважній більшості є недобросовісні громадяни, котрі не бажають укладати договори на вивезення відходів та сплачувати за вивезення. Тому уздовж наших доріг, річок, в інших місцях загального користування замість соковитого різнотрав’я «квітують» купи різного непотребу, викинуті горе-господарями.

 

Також деякі жителі стверджують : «я все спалюю», «я все закопую» та подібне…

Так от – існує доволі багато речовин, які в принципі не можна ані спалювати, ані закопувати, ані викидати просто неба. Спалювання такого роду сміття, є дуже небезпечним для оточуючих, так як у повітря викидається при цьому дуже багато небезпечних для життя людини речовин. Потім цім повітрям дихають всі жителі сіл і що найстрашніше – діти. Це є грубим порушенням законодавства України. Те ж саме стосується і закопування сміття у себе на ділянці. Не одна розсудлива людина не буде отруювати землю  і ґрунтові води собі та сусідам шляхом такого роду “утилізації”. Тому, знову ж таки, це сміття кудись просто викидається.

 

Дехто вважає, що достатньо викинути сміття від приватного домогосподарства до урни на території села, або вночі підкинути сусідам у контейнер багатоквартирного будинку чи просто виставити мішки на вулиці по маршруту руху сміттєвоза і це все безкоштовно.

Але ж сміття потрібно зібрати і завантажити до сміттєзбиральної машини та вивезти до полігону ТПВ. Безкоштовно не поїде жодна машина – потрібно пальне, працівники теж безкоштовно працювати не будуть. Крім того підприємство платить екологічний податок державі та багато інших витрат. Тому висновок один – безкоштовне вивезення та утилізація сміття, неможливе.

 

Тепер про відповідальність індивідуальних споживачів

Відсутність сплати згідно Публічного договору за вивіз та утилізацію сміття із спеціалізованими організаціями є порушенням, за яке настає відповідальність згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягне за собою штрафні санкції.

 

Наголошуємо, що після публікації, процедура укладання публічного договору вважається завершеною.