Кілька сотень студентів, які відчайдушно стримували більшовицький наступ біля залізничної станції Крути, внаслідок чого більшовицькі війська втратили боєздатність на декілька днів, що дало час українській делегації укласти Брестський договір. Найменшим з бійців було по 16 років.
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, між Бахмачем і Ніжином. Він тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва у складі близько чотирьох сотень вояків. Ця битва стала успішною оборонною операцією. Наступ переважаючих сил ворога було зупинено на декілька днів. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу.
В березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року тіла полеглих студентів урочисто перепоховали на Аскольдовій могилі у Києві. Після цього про подвиг молоді під Крутами мовчали більш як 70 років. Десятиріччями історія бою замовчувалася, або обростала міфами і вигадками. Лише 2006 року на місці бою під Крутами встановили пам’ятник.
Бій під Крутами посідає чільне місце в національній історичній пам’яті, проте в історіографії досі немає цілісного опису тих подій. Ця тема була і залишається актуальною в науковій і науково-популярній літературі, звертаються до неї і автори художніх текстів.
Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Це день подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї вітчизни. День пам’яті Героїв Крут.