Skip to content
1

27 січня – Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

27.01.2022

В пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 1 листопада 2005 року. Співавторами цієї резолюції виступили 100 держав.
Постановою Верховної Ради України від 5 липня 2011 року ми також приєдналися до відзначення цієї міжнародної дати і вшановуємо жертв трагедії разом з усім світом.
Голокост – цілеспрямована політика нацистів у роки Другої світової війни щодо знищення євреїв на окупованій території Європи, жертвами якої стали близько 6 мільйонів євреїв. В резолюції ООН зазначено: «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…».
Саме 27 січня 1945 року війська 60-ї армії 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау на території сучасної Польщі. Через Аушвіц, за оцінками науковців, пройшли 1,3 мільйона людей. Понад мільйон із них загинули. У сучасному світі табір смерті Аушвіц став символом нацистських злочинів.
Братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. З вересня 1941 року до кінця вересня 1943-го він був місцем регулярних розстрілів і захоронень, які проводили органи нацистської поліції безпеки та айнзанцгрупи СД. Жертвами нацистів стали євреї, роми, військовополонені, українські націоналісти, пацієнти київської психіатричної лікарні, в’язні Сирецького табору та загалом усі ті, кого гітлерівці вважали своїми ворогами. Бабин Яр – це некрополь для більше ніж 100 000 цивільних громадян та військовополонених.
Голокост – шрам на серці людства, нагадування про жахливий злочин і спільна трагедія людей усіх національностей. Сьогодні ми згадуємо тих, хто був убитий лише за те, що народився в цей світ, за етнічну приналежність і переконання. Цьому немає і не може бути виправдання.
Пам’ятаємо!