Skip to content
10

14 грудня –  вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС

14.12.2021

В Україні вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС — людей, які ціною свого життя і здоров’я здолали страшну трагедію XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС.

Саме 14 грудня офіційно повідомили про завершення будівництва і прийняття в експлуатацію комплексу захисних споруд над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС, чим завершили перший етап ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Саркофаг спорудили у найкоротший строк – за 206 днів. Це, по суті, була перша перемога над зловісним атомом, який вирвався з-під контролю людини після квітневого вибуху. Цей день пам’яті став скорботним нагадуванням всьому людству про важку перемогу над вогнем, який охопив реактор атомної станції. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей і опромінення тисяч учасників ліквідації. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.

Лише завдяки самопожертві учасників ліквідації, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. До ліквідації наслідків аварії були залучені тисячі фахівців різних професій!

Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі – усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і підступного ворога.

Учасники ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи – приклад самопожертви та самовідданості. У День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерний смерч, хто відвів біду від прийдешніх поколінь.

Висловлюємо слова щирої подяки усім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У житті українців Чорнобиль є і буде раною, яка не гоїться. Цей день вкотре нагадує про важливість особливих заходів безпеки у сфері використання мирного атома.

Довідково:

Вибух на 4-му реакторі ЧАЕС спричинив потрапляння в атмосферу 300 мільйонів кюрі радіонуклідів. Для порівняння: атомна бомба, скинута на Хіросіму, це 5 мільйонів кюрі. 200 видів різних радіонуклідів потрапили в довкілля.

Основне забруднення сформували цезій-137, стронцій-90, плутоній-239 і плутоній-240. А також йод-131.

Унаслідок цієї катастрофи радіаційного забруднення зазнали понад 145 тисяч квадратних кілометрів території України, приблизно 5 тисяч населених пунктів.

Вплив катастрофи відчули на собі також Білорусь, Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Велика Британія.