0-02-0a-b2f39114f44f9f668c23b256a6369e20451fbb99062a26bf5643d771fac42204_1c6d9c6a3742e5

ПРО ОСОБЛИВОСТІ НАДАННЯ ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ

02.04.2020

1 квітня Уряд опублікував постанову від 25.03.2020 №247 «Про особливості надання житлових субсидій», якою відповідно до Закону України від 17.03.2020 №530 (щодо запобігання поширенню коронавірусу) підвищено соціальну захищеність отримувачів субсидій.

Згідно постанови:

– Забороняється припиняти надання житлових субсидій;

– Розгляд питань з призначення субсидії на наступний період здійснюється автоматично без звернення громадянина;

– Встановлюються особливості для призначення субсидій громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину;

– Збільшуються соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг на 50 відсотків;

– Відтерміновується збільшення базової норми плати за послуги до закінчення карантину.

Детальніше про нововведення

Чи можна не платити за житлово-комунальні послуги та все одно отримати субсидію в наступному періоді?

Ні. Постановою визначено не автоматичне призначення субсидії, а автоматичний розгляд питань щодо призначення житлової субсидії: скасована лише обов’язковість подачі заяви. Тобто управління соціального захисту населення розгляне питання про призначення субсидії з урахуванням вимог постанови №848: субсидія не призначається, зокрема, якщо в домогосподарства наявна заборгованість зі сплати ЖКП, витрат на управління багатоквартирним будинком, сума якої перевищує 340 гривень.

Чи для всіх звільнених з роботи встановлюються особливі умови отримання субсидій?

Ні. Особливі умови визначені лише для громадян, які звільнені з роботи в період карантину відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні. Тобто, сюди підпадають особи, з якими розірвали трудовий договір за ініціативи роботодавця лише у випадках:

змін в організації виробництва і праці;

виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;

систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення;

прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;

нез’явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні.

поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;

вчинення за місцем роботи розкрадання майна власника, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;

призову або мобілізації власника – фізичної особи під час особливого періоду;

встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.

Для таких громадян для розрахунку житлової субсидії враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати.

Чи збільшуються всі соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг?

Ні. На 50% збільшено нормативи для користування послугами з (постанова №409):

централізованого водопостачання;

постачання гарячої води;

централізованого водовідведення;

газопостачання;

електропостачання у житлових приміщеннях (будинках).

Тобто, на тому ж рівні залишились соціальні нормативи:

– для послуги з постачання теплової енергії та індивідуального опалення;

– для користування послугами з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами;

– для оплати житлової послуги – послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком;

Чи збільшуються соціальні нормативи для громадян, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг?

Ні. Постановою визначено, що відповідні соціальні нормативи збільшуються лише для отримувачів житлової субсидії.